Leczenie zębów w ciąży - badaniaciazowe.pl

Leczenie zębów w ciąży

Leczenie zębów w ciąży
Oceń artykuł

Wiele kobiet obawia się leczenia stomatologicznego w ciąży, a to ze względu na panujący powszechnie stereotyp, że przyszła mama nie powinna odwiedzać gabinetu dentystycznego. Nic bardziej mylnego! Zmiany hormonalne występujące w czasie ciąży przyczyniają się do zmiany pH śliny, co z kolei sprzyja rozwojowi drobnoustrojów w jamie ustnej. Negatywny wpływ na stan zębów ciężarnej mają również poranne nudności i wymioty oraz zachcianki w postaci kwaśnych i słodkich produktów. W ciąży szybciej rozwija się próchnica oraz stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej i tkanek przyzębia, a dziąsła stają się rozpulchnione i narażone na krwawienie. Jak zatem widać, leczenie zębów w czasie ciąży jest jak najbardziej wskazane, a w czasie jej trwania dentystę odwiedzić powinno się co najmniej dwukrotnie.

Leczenie próchnicy

Najlepiej, gdyby przyszła mama wyleczyła wszystkie zęby jeszcze zanim zajdzie w ciążę. Jeżeli jednak okaże się, że leczenie zębów w ciąży, a konkretnie powstałej na nich próchnicy jest konieczne, nie ma tu temu żadnych przeciwwskazań. Co więcej, zabiegu tego nie należy odkładać, jako że próchnica szkodzi organizmowi zarówno matki, jak i dziecka.

Plombowanie zębów w ciąży

Szczególnie problematyczną kwestią jest wypełnianie zębów osób ciężarnych przy pomocy plomb z amalgamatu – jednego z najstarszych materiałów stosowanych w gabinetach stomatologicznych. Wielu dentystów odradza ich stosowanie, a to ze względu na fakt, iż zawierają rtęć, która może być szkodliwa dla dziecka. Gdy okaże się, że założenie plomby jest niezbędne, przyszła mama powinna zdecydować się na inny rodzaj plomby.

Leczenie kanałowe w ciąży

Jest ono niewskazane w pierwszym trymestrze, a to między innymi ze względu na konieczność wykonania zdjęcia RTG, które w znaczący sposób ułatwia leczenie kanałowe, lecz może uszkodzić szereg organów rozwijającego się płodu. Gdy przyszła mama cierpi z powodu ostrego stanu zapalnego, najlepiej udać się do gabinetu dysponującego najnowszą aparaturą, która emituje znacznie mniejsze dawki promieni. Alternatywę dla prześwietlenia stanowić może także nowoczesny mikroskop endodontyczny lub elektroniczny endometer. W niektórych przypadkach, zamiast leczenia kanałowego, wystarczające może okazać się założenie lekarstwa w zębie w ciąży.

Leczenie zębów w ciąży ze znieczuleniem

Znieczulenie u dentysty w ciąży jest dozwolone po pierwszym trymestrze. Znieczulenie zęba w ciąży w pierwszych trzech miesiącach jej trwania mogłoby bowiem w negatywny sposób wpłynąć na dynamicznie rozwijający się na tym etapie organizm dziecka. W skrajnych przypadkach, decyzję na temat konieczności jego podania podejmuje lekarz.

Przyszła mama może mieć wykonane znieczulenie miejscowe zęba w ciąży, najlepiej przy pomocy tego samego preparatu, jaki był stosowany przed zajściem w ciążę. Stres oraz ból towarzyszące leczeniu bez znieczulenia mogą mieć o wiele bardziej negatywny wpływ na kondycję przyszłej mamy niż znieczulenie dentystyczne w ciąży.