ciąża badanie

Jak często robić USG w ciąży? Czy USG jest bezpieczne dla dziecka?

Jak często robić USG w ciąży? Czy USG jest bezpieczne dla dziecka?
Oceń artykuł

Wszystkie przyszłe mamy chciałyby urodzić zdrowe dziecko. Jednakże aby było to możliwe, oprócz dbania o siebie i unikania używek w trakcie ciąży, należy stale monitorować rozwój naszego maleństwa. Umożliwia to badanie USG. Wiele mam zastanawia się jak często je wykonywać. W tym artykule odpowiem na to pytanie.

Badania ciązowe USG - badaniaciazowe.pl

Badanie USG w ciąży to konieczność. Jest nieinwazyjne i nie niesie ze sobą żadnego ryzyka względem stanu zdrowia ani matki, ani dziecka. Dostarcza za to informacji o rozwoju maleństwa, o tym, czy jest prawidłowy, a także o wieku ciąży i czy istnieje ryzyko wystąpienia powikłań.

Jak często wykonywać badanie USG?

Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, np. ze względu na ciąże zagrożoną, to w zupełności wystarczy udać się na badanie USG od trzech do czterech razy w trakcie ciąży. Jeżeli jednak mama się obawia o swoją pociechę, może samodzielnie podjąć decyzję o wykonywaniu tego badania częściej, dla spokoju ducha.

Kalendarz badań USG w ciąży

  1. Pierwsze badanie – pomiędzy 7 a 8 tygodniem ciąży . Pozwala ocenić czy płód zagnieździł się prawidłowo, czy nie doszło do ciąży pozamacicznej. Na tym etapie lekarz może też stwierdzić czy istnieje ryzyko powikłań ciąży.
  2. Drugie badanie – pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Dzięki niemu lekarz może ocenić prawidłowość rozwoju płodu. Zwraca uwagę na takie parametry jak czynność serca i mózgu, a także na to, czy poszczególne części ciała maleństwa nie odbiegają od normy.
  3. Trzecie badanie – pomiędzy 8 a 22 tygodniem ciąży. Na tym etapie lekarza szczególnie interesuje budowa układu kostnego – przede wszystkim czaszki i kręgosłupa, a także niektórych organów – zwłaszcza nerek i serca. Możliwe jest stwierdzenie wad rozwojowych lub ich wykluczenie. Dodatkowo można ocenić płeć dziecka, ale niekoniecznie ze 100% pewnością.
  4. Ostatnie badanie – 36 tydzień ciąży . Lekarz ocenia parametry kluczowe dla metody i przebiegu porodu, między innymi pozycję dziecka i jego wielkość, ilość płynu owodniowego, a także stan łożyska.

Strona badaniaciazowe.pl jest przeznaczona dla kobiet na każdym etapie ciąży. Zawiera artykuły dotyczące ciąży od strony medycznej.