ciąża

Ciche rozejście się blizny po cesarskim cięciu – co to jest? Blizny po cesarce

Ciche rozejście się blizny po cesarskim cięciu – co to jest? Blizny po cesarce
5 (100%) 1 vote

Powikłania, jakie mogą wystąpić po cesarskim cięciu nie zawsze są oczywiste i łatwe do przewidzenia. Niejednokrotnie spotyka się przypadki, w których przy kolejnym rozwiązaniu ciąży cięciem cesarskim dochodzi do tzw. „cichego rozejścia”. Lekarz prowadzący ciążę nie jest w stanie wcześniej wykryć tego niebezpieczeństwa. Zdarza się, że na jaw wychodzi ono dopiero przy przystąpieniu do rozwiązania.

Szwy po cesarskim cięciu

Czym zatem jest ciche rozejście?

Jest rozejściem się spojenia łonowego, czyli mięśnia w bliźnie. Przy kolejnej ciąży, która również kończy się cesarskim cięciem zawsze nacina się bliznę w tym samym miejscu. Natomiast każde nacięcie mięśnia macicy wiąże się z ryzykiem rozejścia blizny po poprzednim cięciu. Jest to powodem, dla którego koniec ciąży przy CC powinien nastąpić w 39 tygodniu ciąży. W tym czasie nie występują jeszcze skurcze macicy. Każde kolejne cięcie zwiększa ryzyko powikłań. Może dojść do krwotoku, utraty macicy a nawet śmierci pacjentki a u dziecka niedotlenieniem lub śmiercią.

Rozejście się spojenia łonowego diagnozuje się pod koniec ciąży, kiedy dziecko ustawia się główką do kanału rodnego. Niejednokrotnie wiąże się u kobiety ciężarnej z bólem przy poruszaniu lub uczuciem kłucia. Bezwzględnie takie objawy należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu ciąże. Wykona on odpowiednie badanie USG, które skontroluje jakość blizny, zaleci jak najwięcej odpoczynku i spokoju lub skieruje do szpitala.

Strona badaniaciazowe.pl jest przeznaczona dla kobiet na każdym etapie ciąży. Zawiera artykuły dotyczące ciąży od strony medycznej.